اهمیت روان کننده ها در محیط هایی با حرارت بالا

نکاتی مهم و طلایی در هنگام خرید کاسه نمد
دسامبر 29, 2020
هوزینگ چیست ؟!
ژانویه 4, 2021
Hot steel slabs on metallurgical plant conveyor

دمای کوره ها می تواند به 1800 درجه سانتیگراد برسد. برای کار کردن بلبرینگ در این شرایط و دما چقدر انتخاب مناسب روان کننده مهم است ؟! در این مقاله گروه فیدار صنعت سپنتا اهمیت حیاتی روان کننده های دمای بالا در صنعت را توضیح می دهد.

انتخاب روان کننده مناسب در اطمینان از عملکرد بهینه بلبرینگ و جلوگیری از خرابی آنها بسیار مهم است. روان کننده ها، روغن یا گریس مانند یک لایه ی حفاظتی نازک عمل می کنند که از تماس اجزای بلبرینگ با یکدیگر و ایجاد اصطکاک جلوگیری می کند. اگرچه دلایل خرابی بلبرینگ ها بی شمار است، اما طبق تحقیقاتی که انجام شده است از هر پنج مورد خرابی بلبرینگ ها چهار مورد مربوط به روانکاری است.

روانکاری کردن بلبرینگ ها نسبت به نوع بار، سرعت و دما کاملا متفاوت است. روغن ها و گریس ها متداول ترین روان کننده هایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. دما بر روی ویسکوزیته تاثیر می گذارد، به همین جهت برای استفاده از بلبرینگ در دمای بالا نیاز به استفاده از روانکاری خواهید داشت که بتواند حرارت را تحمل کند. انتخاب صحیح روان کننده برای عملکرد بهتر، صرفه جویی در هزینه ی نگهداری و در نهایت جلوگیری از خرابی بلبرینگ ضروری است.

برخی از گریس ها به طور خاص برای کار در دمای بالا طراحی و تولید شده اند اما در کنار آن امکانات دیگری دیگری نظیر مقاومت در محدوده دمای گسترده تر و توانایی عملکرد خوب در بار های زیاد و سرعت های بالا را نیز به شما ارائه می دهند.

علاوه بر گریس یا روغن، روان کننده های خشک یا روان کننده های جامد هم می توانند در دمای بالا مورد استفاده قرار گیرند. این مواد حتی در حالت جامد هم باعث کاهش اصطکاک بین دو سطح می باشند. گرافیت یک گزینه ی مناسب و محبوب است، اما در سایر مواد از دی سولفید مولیبدن و دی سولفید تنگستن استفاده شده است. این مواد طیف وسیعی از کاربرد ها را در بر می گیرند اما اغلب در محیط های خلا ( UUM ) به دلیل کاهش خطر آلودگی استفاده می شوند. مزیت دیگری که این مواد به همراه خود دارد کاهش هزینه های نگهداری است زیرا نیاز به روانکاری مجدد نخواهند داشت.

در عصر امروزی طیف وسیعی از روان کننده ها با تحمل درجه حرارت بالا برای اهداف مختلف وجود دارد. انتخاب و استفاده صحیح از روان کننده ها یک گزینه ی اختیاری نیست بلکه برای نگهداری و جلوگیری از خرابی بلبرینگ بسیار مهم است. انتخاب یک روانکار استاندارد حتی با دامنه دمایی نسبتا گسترده در کارکرد های بیش از اندازه میتواند باعث بروز مشکلاتی شود. به فرض مثال اگر بلبرینگی در دمای 1810 درجه کار می کند، شما نمیتوانید از روانکاری استفاده کنید که تا 1800 درجه حرارت را تحمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *