سه اشتباه رایج در بکارگیری روان کننده‌ها

تشخیص اصالت بلبرینگ های NSK
آوریل 22, 2021
تولید نسل جدید برینگ های خودرو های برقی توسط NSK
تولید نسل جدید برینگ های خودرو های برقی توسط NSK
می 19, 2021

عملکرد دستگاه‌های مدرن و ماشین آلات به میزان قابل توجهی به کارکرد صحیح برینگ‌ها بستگی دارد. یکی از عوامل مهم برای دستیابی به عملکرد مطمئن آنها روانکاری مرتب و مناسب است.

برینگ‌ها با لایه بسیار نازکی از روان کننده کار می‌کتند که باید هر چند وقت یکبار برای اطمینان از کار کرد صحیح آنها تجدید شود.

سه اصل اساسی برای به حداکثر رساندن طول عمر برینگ‌ها عبارتند از: انتخاب روان کننده مناسب، اجرای صحیح روانکاری و نگهداری روان کننده در محیط تمیز. نادیده گرفتن هر یک از این سه اصل به طور جدی باعث افزایش خطر از کار افتادن زودرس برینگ خواهد شد.

با انتخاب روان کننده مناسب به کاهش اصطکاک و سایش کمک کرده و از اکسیداسیون / خوردگی عناصر تشکیل دهنده برینگ جلوگیری خواهید کرد، بعلاوه روان کننده به عنوان مانعی در برابر آلاینده‌ها عمل می‌کند. تصمیم گیری درمورد نوع جنس روان کننده به شرایط کلی عملیاتی و محدودیت‌های سیستم بستگی دارد. مهم‌ترین عوامل در زمینه عملیاتی عبارتند از:

·         درجه چسبندگی روان کننده در دمای عملیاتی.

·         حداکثر و حداقل دمای عملیاتی مجاز.

·         سرعت عملیاتی برینگ.

پس از انتخاب جنس مناسب روان کننده باید حواستان به نحوه بکارگیری آن باشد. سه اشتباه رایج در این زمینه وجود دارد:

اشتباه 1 – روانکاری بر اساس زمان به جای درنظر گرفتن شرایط

برینگ‌ها فقط به یک دلیل نیاز به روان کننده دارند: کاهش اصطکاک. تا زمانی که روان کننده این قابلیت را به خوبی انجام دهد، نیازی به تعویض یا اضافه کردن آن نیست. پس برای شارژ مجدد آن نباید براساس تقویم زمانی عمل کنید، بلکه صرفا باید شرایط کارکرد دستگاه را در نظر بگیرید.

اشتباه 2 – استفاده بیش از حد یا کم روان کننده

اصطکاک و فشار بالای ناشی از استفاده بیش از حد روان کننده باعث بالا رفتن دمای داخل برینگ می‌شود. گرمای زیاد اثر بخشی روان کننده را از بین خواهد برد. استفاده کمتر از حد روان کننده هم تاثیر منفی مشابهی بر طول عمر برینگ دارد.

اشتباه 3 – شارژ روان کننده صرفا بر اساس صدای دستگاه

اینکه برای تعویض یا شارژ روان کننده صرفا بر صدای دستگاه بسنده کنید بهیچ وجه دلیل خوبی نیست. چون حتی نمی‌توانید دو نفر با توانایی شنوایی مشابه پیدا کنید و امکان ندارد یادتان بماند صدای دستگاه یک ماه پیش چگونه بود. بنابراین همیشه از یک دستگاه اولتراسوند با اندازه گیری دسیبل دیجیتال بدین منظور استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *