بلبرینگ یا همان Ball Bearing چیست ؟!

نرم افزار شبیه ساز تست بلبرینگ !
نرم افزار شبیه ساز تست بلبرینگ !
نوامبر 29, 2020
چگونی تست و اطمینان از سلامت بلبرینگ ها در خودرو
دسامبر 8, 2020
بلبرینگ – Ball Bearing

در ابتدا باید از نام بلبرینگ شروع کنیم, بلبرینگ یک نام انگلیسی می باشد که از دو کلمه ی Ball به معنای توپ یا گوی و Bearing به معنای یاتاقان تشکیل شده است. در جهان امروزی بلبرینگ ها نقش بسیار مهمی در چرخه ی تولید و راه اندازی لوازم و ماشین آلات و خودرو ها و حتی لوازم کامپیوتر مانند هارد دیسک ها و دی وی دیرایتر ها و… دارند.

تقریبا میتوان گفت از هر وسیله ای که استفاده می کنیم در آن از بلبرینگ استفاده شده است مثل، اتومبیل ها، دوچرخه ها، موتور سیکلت ها، قطار، هواپیما، کولر های آبی و گازی و هزاران قطعات دیگری که گنجاندن آن ها تو این لیست ممکن نیست.

بلبرینگ ها در انوع مختلفی ساخته می شوند، مثلا یک بلبرینگ ممکن است فقط برای استفاده در ماشین های سبک ساخته شده باشد و یک بلبرینگ مخصوص ماشین آلات سنگین، بدون شک این دو بلبرینگ از لحاظ ساختاری کاملا باهم متفاوت هستند و هر کدام برای کار مشخصی ساخته شده است. در بلبرینگ ها نقطه ی تماس گوی ها با لایه ی درونی و بیرونی بسیار کم می باشد و به همین علت آن بسیار نرم و آهسته حرکت می کنند.

هنگامی که از بلبرینگ استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که بیشتر از فشار معین شده ی آن بهش فشار وارد نکنید چون باعث خرد شدن گوی های بلبرینگ خواهد شد. همانطور که در چند خط بالاتر اشاره شد بلبرینگ ها در انواع گوناگونی ساخته می شوند اما به صورت کلی به دو نوع بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم می شوند.

رولبرینگ ها از خانواده ی بلبرینگ ها هستند و ساختار مخروطی شکل دارند و معمولا زمانی از آن ها استفاده می شود که استفاده از بلبرینگ ها میسر نمی باشد. رولبرینگ ها نسبت به بلبرینگ ها میتوانند بار بیشتری را تحمل کنند اما سرعت چرخش آن ها از بلبرینگ ها کمتر است. رولبرینگ ها نیز مانند بلبرینگ ها در انواع مختلفی تولید می شوند و با شماره فنی های مشخصی نوع جنس بدنه، چند ردیفی بودن، درجه ی سختی و آپشن های آن تعریف می شود.

و اما برسیم به نحوه ی کارکرد بلبرینگ ها, در بلبرینگ ها فشار و بار از ناحیه ی بیرونی به گوی ها منتقل شده و سپس به لایه ی درونی بلبرینگ منتقل خواهد شد و به همین خاطر فشار به تمامی نقاط بلبرینگ پخش شده و بلبرینگ آهسته در محدوده ی معین و بار مشخص به کار خودش ادامه میدهد.

همچنین در عکس زیر میتوانید مشاهده نمایید که بلبرینگ از چه قطعاتی تشکیل شده است:

  • Outer Ring: حلقه ی بیرونی
  • Inner Ring: حلقه ی داخلی
  • Ball: گوی
  • Cage: قفس
  • Cover or Sealing Disc: کاور یا دیسک آب بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *